Členství ve spolku
Šalamounkův Dvoreček není klasickou státní školkou. Je soukromým subjektem, jedním z projektů Spolku pro rozvoj svobodného vzdělávání, z. s., který zároveň zastřešuje i Svobodnou školu Chotěboř a Centrum Šalamounek (subjekty, které vzájemně spolupracují a podporují se). Rodiče se Spolkem uzavírají řádnou Smlouvu o péči o dítě, jejímž podpisem se stávají členem spolku. Tímto způsobem jsou ošetřeny platby a financování.
IČO: 04446887
Poplatky
Členské příspěvky spolku („školkovné”) se odvíjí podle toho, kolikadenní docházku zvolíte. Hradí se do 28. dne předchozího měsíce na č. účtu: 4118563309/0800. Další součástí jsou i odvedené brigádnické hodiny, které však můžete kompenzovat vyšším placením členských příspěvků.
1 den v týdnu – 1200 Kč/měs.
2 dny v týdnu – 1700 Kč/měs.
3 dny v týdnu – 2300 Kč/měs.
4 dny v týdnu – 3000 Kč/měs.
5 dnů v týdnu – 3500 Kč/měs.
Stravování
Děti si do školky přináší vlastní oběd, svačinu na dopoledne, odpoledne a vlastní pití ve vhodné lahvi nebo termosce.
Doporučené vybavení dětí
- malý batoh, nejlépe nepromokavý, s pevnými zády a přezkou přes hrudník
- láhev na pití
- pyžamko, deka, polštářek a prostěradlo na malou matraci v dostatečné velké tašce s ramínkem
- náhradní oblečení – spodní prádlo, punčocháče (ponožky), teplé ponožky, tričko, tepláky nebo kalhoty, svetr nebo mikina
- kšiltovka nebo čepice/klobouk proti větru/slunci
- bačkory
- látkové kapesníky
- vhodné oblečení s ohledem na roční dobu:
Zimní období
V zimě je důležité dětem zajistit teplo a sucho. Je tudíž nutné děti obléknout do oblečení s dostatečnými termoizolačními vlastnostmi, které zadrží tělesné teplo tak, aby dítě neprochladlo. Oblečení také musí zabránit proniknutí vody dovnitř a zároveň umožnit odvod tělesné vlhkosti. Je dobré pamatovat i na praktičnost a snadné oblékání. V zimě oblečení vždy vrstvíme!
1) Funkční vrstva – vrstva nejbližší k tělu, jejím úkolem je odvést pot pryč od pokožky, aby dítě nestudil a dítě cítilo pouze teplo. Ideální jsou přírodní materiály jako merino vlna (pozor, děti s citlivou pokožkou nebo ekzémem může dráždit). Již od malých velikostí se vyrábí i syntetické dětské funkční prádlo, které je také vhodné. Děti by měly mít funkční nátělník, v případě větší zimy funkční triko s dlouhým rukávem, spodky. Pro tuto první vrstvu se nehodí bavlněné oblečení – bavlna pot nasákne, neodvede, a tudíž může studit.
2) Střední vrstva – vrstva se zateplovací funkcí. Jejím úkolem je vytvořit vzduchový prostor mezi pokožkou a izolační vrstvou, dítěti pomáhá udržet optimální tělesnou teplotu. Nejlepšími materiály jsou vlna (nejvhodnější je merino vlna – „nekouše“) a bavlněný fleece. Možné je použít i syntetický fleece, který se vyrábí v různých gramážích. Při velkém chladnu je vhodné vrstvit více slabších zateplujících vrstev (např. 2 fleecové mikiny)
3) Vnější vrstva – vrstva izolační, která musí být nepromokavá, větru odolná, ale zároveň prodyšná. Parametry nepromokavosti a prodyšnosti kvalitní výrobci vždy uvádějí. Doporučujeme oblečení s membránou.
Letní období
V teplých dnech jsou pro děti nejvhodnější lehké a prodyšné materiály jako bavlna, hedvábí, len. Doporučujeme oblékat dlouhé rukávy i nohavice, v lese je mnohem chladněji než na intenzivním slunci. Oblečení světlé barvy odráží sluneční paprsky a dětem není takové teplo. Dlouhé rukávy a nohavice zároveň chrání před klíšťaty. Dítě musí mít vždy pokrývku hlavy a doporučujeme i obuv s pevnou patou a špičkou (otevřené sandály jsou nevhodné).
Jarní a podzimní období
V tomto období přizpůsobujeme oblečení momentálnímu počasí a teplotě. Když je chladněji, oblečení vrstvíme. Vhodná je první vrstva funkčního oblečení, druhá vrstva lehkého fleecu a vrchní nepromokavá vrstva. V nabídce jsou i nepromokavé kloboučky. Jako obuv je nejvhodnější treková s pevnou patou a membránou (vyrábí se ale většinou až od velikosti 27), výborná je i kožená obuv s pevnou patou. Je velmi důležité pamatovat na vhodné ponožky do holínek. Ranní mokrá tráva i přes holínky velmi studí. V nabídce najdete i zateplené holínky. Výborné jsou i nepromokavé návleky na boty.